SEKTÖREL BİLGİLER


Araç Takip Sistemi Nedir?

ATS (Araç Takip Sistemi) genel olarak araç takip ile aracınızın nerede olduğunu ve geçmişte nerelerde bulunduğunu CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi) kullanılarak kontrol edebileceğiniz bir otomasyon sistemidir.


Araç Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

Araç takip aslında bir telemetri sistemidir. Telemetri bir sistem ya da tesisin kablo veya kablosuz olarak izlenmesi veya kontrol edilmesidir.Araçlarınızı izleyebilmeniz için aracınıza bir GPS ünitesi monte edilir. Bu cihaz uydudan aldığı konum, hız, mesafe vb. telematik bilgileri GPRS/GSM vasıtasıyla iletişim merkezine gönderir. Sunucular tarafından alınan bilgiler derlenerek internet üzerinden izlenebilecek formata çevrilir..


Araç Takip Sistemine Nede İhtiyaç Duyulur?

Sistemin olmazsa olmazı araçların konum bilgilerinin belirli kriterlere göre periyodik olarak göndermesidir. Konum bilgisi içinde tarih, saat, enlem, boylam, hız, yön gibi bilgiler yer almaktadır.

Kontak açıldığında veya kontak kapandığında cihazlar sisteme bilgi gönderir. Bu bilgi ile de, aracın nerede durakladığını ve ne kadar süre o lokasyonda durduğu raporuna ulaşabilir.Yine araç takip cihazında bulunan kontrollerden biri rölanti bilgisinin takip edilmesidir. Aracın rölantide beklemesi sadece araca değil, çevreye de zarar vermektedir.

 • Her gün rölantide 10 dakika çalışan bir binek araç yılda yaklaşık 100 lt. benzin harcar.
 • Uzun rölanti aracın bujilerine, silindirlerine ve egzos sistemine zarar verir.
 • Rölantide çalışan araç 50 km/saat hızla çalışan bir araca göre 20 kat daha fazla hava kirliliği oluşturur.
 • 10 saniyeden fazla rölantide çalıştırma aracı stop edip yeniden çalıştırmaktan daha fazla yakıt harcatır.

Acil durum butonu ile herhangi bir tehlike durumunda izleme merkezlerine bilgi gönderip, müdahale edilmesi sağlanabilir. Ayrıca;

 • Bir bölgeye giriş ve çıkış yapıldığında bilgilendirme,
 • Azami hız limitinin aşılmasında bilgilendirme,
 • Aracın çekilmesi/çalınması veya araç içinde hareketin algılanması gibi durumlarda haberdar edilme,
 • Aracı durdurabilme ve tekrar çalışmasına izin verme,
 • Aracın ani ivme değişiminde (ani kalkış veya sert fren) bilgi verme,
 • Çalışma saati kontrolü yaparak, çalışma saatleri dışında aracın çalışmasını önlemek veya araç çalıştırıldığında haberdar olabilme,
 • Yakıt kontrolü ile, aracınızın yakıt bilgisini görebilir ve ani yakıt değişimlerinde haberdar olabilme,
 • Ek sensörler ile sıcaklık ve nem kontrolü ile kural tanımlaması yapılarak istenmeyen veya beklenmeyen bir değerde haberdar edilebilme,
 • Ek sensörler ile kapı/kaput/damper veya yakıt kapağı açıldı kapandı bilgisi kontrol edebilme,
 • Araçların günlük, aylık ve yıllık olarak mesai saatleri içinde ve mesai saatleri dışında ne kadar süre çalıştığını öğrenebilme,
 • Araçların muayene, servis ve sigorta bilgilerini takip edebilme

gibi özellikler de sayılabilir.

Böylece;

1. Zamandan kazandırır

Araçları 7 gün 24 saat sürekli takip ederek iş dışı seyahatleri engeller. İşe başlama ve bitirme zamanlarını raporlar ve iş akışını optimize eder.Böylece iş gücünden önemli oranda tasarruf sağlar ve zaman kazandırır.

2. Yakıttan kazandırır

Araçların kullanımlarının optimize edilmesini sağlayarak rölantide gereksiz yere çalışmalarını, ani hızlanmaları, yavaşlamaları kontrol ederek kötü araç kullanımını engeller. Böylece yakıttan önemli oranda tasarruf sağlar.

3. Kontrolü arttırır

Detaylı raporlamalar sayesinde araçlar ve sürücüler üzerindeki kontrolü ve denetimi artırır. Araçların çalınması veya kaybolması durumunda kolayca bulunmasını sağlar.

4-Güvenli Sürüşü Sağlar

Araçların kötü kullanılmasını ve hız yapılmasını engelleyerek trafik kurallarına uyulmasını sağlar. Olası kaza veya acil durumunda alarm gönderir. Böylece kaza riskini düşürür, trafik cezalarını azaltır, acil durumlarda ise anında müdahale imkanı sağlar.

5. Maliyetlerinizi azaltır

Araçların kötü kullanımını ve iş dışı seyahatler nedeniyle gereksiz yere fazla km yapılmasını engellenmesinin yanı sıra; özel yazılımlar ile araçların bakım, servis, onarım gibi faaliyetlerini de takip eder. Böylece araçların yıpranma süresini uzatarak bakım ve kullanım maliyetlerinde tasarruf sağlar.

5. Can Bus

Yakıt tüketimi, yakıt seviyesi, motor devri gibi birçok veriyi anlık olarak takip ederek filo verimliliğinizi arttırabilir ve önemli ölçüde tasarruf sağlayabilirsiniz.